Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Wspomnienia i relacje » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Jasło” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Fotografie miasta Jasła z okresu międzywojennego”

 

Ruiny elektrowni miejskiej w Jaśle w 1945 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Jasło, Słowa kluczowe: Jasło, ruiny, elektrownia miejska, 1945 r.


„ZBURZONE NIENAWIŚCIĄ… WYDŹWIGNIĘTE PRACĄ”. Historia miasta Jasła sięga 1365 roku. Szybki rozwój osady i uzyskanie praw miejskich były wynikiem dogodnego położenia nad spławnymi wówczas rzekami, w miejscu krzyżowania się szlaków handlowych, na obszarze łatwym do obrony. W latach 1648-1772 Jasło przeżywało okres upadku. Kilkakrotne okupacje Jasła: najpierw w roku 1655 przez wojska szwedzkie, potem w 1657 r. przez oddziały siedmiogrodzkie Jerzego II Rakoczego, a na początki XVIII w. ponownie przez wojska szwedzkie Karola XII, zrujnowały miasto doszczętnie. W dobie konfederacji barskiej w latach 1768-1722 miasto znowu było narażone na zniszczenia ze strony swoich i Rosjan. II połowa XIX wieku to czas autonomii, zarazem okres rozwoju miasta - powstają obiekty użyteczności publicznej, Kasa Oszczędności, Sąd Rejonowy, w 1896-1897 zostaje założony Park Miejski. Ważnym wydarzeniem w historii miasta było założenie w roku 1868 gimnazjum (obecnie I Liceum Ogólnokształcące). We wrześniu 1900 roku Jasło wizytował cesarz austro - węgierski Franciszek Józef. Najkrwawszym okresem w dziejach miasta była II wojna światowa. Wrzesień i październik 1944 roku, to w Jaśle czas nasilenia się niemieckiego terroru i początek akcji wysiedleńczej w rejonie. Wysiedlono najpierw mieszkańców okolicznych wiosek znajdujących się w strefie przyfrontowej, a 13 września zaczęto wysiedlać ludność z Jasła. Po wysiedleniu mieszkańców Niemcy rozpoczęli rabunek i niszczenie opustoszałego miasta. Podpalali i wysadzali w powietrze budynki publiczne i domy prywatne - było to działanie systematyczne i zaplanowane. Do Jasła zniszczonego w 97% wkroczyli 16 stycznia 1945 roku rosyjscy żołnierze z 76 Pierekopskiej Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej pod dowództwem płk. Fiodora Bolbata. Po wojnie miasto zostało odbudowane.


Nazwa dokumentu: Ruiny elektrowni miejskiej w Jaśle w 1945 r.
Dział: Wspomnienia i relacje
Kolekcja (zbiór/zespół): Jasło
Teczka (jednostki archiwalna): Fotografie miasta Jasła z okresu międzywojennego
Numer ID: CATL 53 E / 11.1.5
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1939-01-01 - 1939-12-31
Miejsce wytworzenia: Jasło
Typ dokumentu: fotografia
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Jasło, ruiny, elektrownia miejska, 1945 r.
Dostępność: Niedostępne / w opracowaniuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Fotografie miasta Jasła z okresu międzywojennego"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.