Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Kazimierz Mazurczak” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Fotografie i życiorys”

 

Kazimierz Mazurczak - 1939 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Kazimierz Mazurczak, Słowa kluczowe: Mazurczak Kazimierz, Trzcinica, 1939 r., KOP „Karpaty”, strzelec, II Wojna Światowa


Kazimierz Mazurczak ur. 26 lutego 1915 r. w Kolonii Chojnostawa, gmina Siedliszcze pow. Chełm Lubelski. Jako 24 letni żołnierz i strzelec Korpusu Ochrony Pogranicza, z przydziałem do 4 kompanii „Stołpce” w 1. batalionie „Skole” 1 pp. KOP „Karpaty” dzielnie walczył i zginął. 8 września 1939 roku bronił mostu w przysiółku „Topoliny” w Trzcinicy przed natarciem na Jasło niemieckich strzelców górskich. Udało mu się zatrzymać na przeszło trzy godziny natarcie niemieckiej tyraliery I rzutu, mającej opanować most. Stanowisko zostało ustawione dla obrony mostu, którym wycofywali się m.in. żołnierze batalionu 1 pp. KOP „Karpaty”. Mimo tego że, strzelec Mazurczak miał czas się wycofać, wykonał rozkaz do końca. Zginął w glorii chwały, jednak wrogowie nie obeszli się z nim z honorami. Jego ciało zostało zmasakrowane i pochowane na cmentarzu z I wojny światowej w Trzcinicy. Strzelec wykonał rozkaz i poniósł największą ofiarę, co jest dowodem jego wielkiego patriotyzmu. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w 2010 roku, most na rzece Ropie w Trzcinicy otrzymał jego imię. 8 września 2011 roku przypadła 72. rocznica Jego śmierci. O bohaterskim żołnierzu przypomina symboliczna tabliczka na moście, pomnik na cmentarzu w Trzcinicy oraz Izba Pamięci utworzona przy ZS w Trzcinicy. Strzelcowi Kazimierzowi Mazurczakowi z 1 pp KOP „Karpaty” zostało przyznane pośmiertne odznaczenie za ratowanie życia żołnierzy z batalionów "Skole" i "Delatyn" we wrześniu 2010 roku. (Informacje i fotografia z archiwum Gminy Jasło)


Nazwa dokumentu: Kazimierz Mazurczak - 1939 r.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Kazimierz Mazurczak
Teczka (jednostki archiwalna): Fotografie i życiorys
Numer ID: CATL 53 A / 10.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: GBP Szebnie, Gmina Jasło
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Mazurczak Kazimierz, Trzcinica, 1939 r., KOP „Karpaty”, strzelec, II Wojna Światowa
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Fotografie i życiorys"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.