Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Wojciech Breowicz” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Fotografie”

 

Wojciech Breowicz w Brazylii - 6.11.1937 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Wojciech Breowicz, Słowa kluczowe: Breowicz Wojciech, Osobnica, działacz ludowy, pisarz, poeta, literatura ludowa


Breowicz Wojciech urodził się 16 stycznia 1902 roku w Osobnicy koło Jasła, pisarz i działacz ludowy. Zadebiutował w 1920 roku wierszem pt. „Do młodzieży” opublikowanym w „Młodej Polsce”. Autor wierszy wydanych w tomiku poetyckim "Echa wiejskie" (1928). Współtwórca Związku Literatów Ludowych oraz pisma "Wieś-Jej Pieśń". W 1933 w poszukiwaniu pracy wyjechał do Brazylii. Jako działacz polonijny wydał Polską literaturę ludową z wypisami (Kurytyba 1934). W czasie II wojny światowej prezes Związku Ochotników Polskich z Ameryki Południowej, od 1944 walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W latach 1948-1958 wydawał w Kurytybie pismo "Siewca". Współpracował także z wydawanym w Polsce pismem "Wieś". Współtwórca gazety "Ludowiec Podkarpacki" była to jednodniówka wydawana przez zespół redakcyjny: J. Stanisz, A. Gerlaszyński, J. Siciński, W. Breowicz. Pierwsze pismo na terenie powiatu krośnieńskiego wydawane przez chłopów i dla chłopów. Działacz ruchu ludowego w dwudziestoleciu międzywojennym związany z W. Witosem. W 1937 roku w powiecie krośnieńskim działało 70 kół Stronnictwa Ludowego zrzeszających do 3 tysięcy chłopów. Po wojnie w 1957 roku wrócił do rodzinnej wsi w Osobnicy, tu napisał wiersz pt. "Odwiedziny": "Błękit słońcem lipcowym nad wioską się palił, Łany zbóż falowały na polach - jak morze, Lasem szyby naftowe zalegały w oddali, Prąd elektryczny grał w drutach nad zbożem. Słońcem świecą dwie szkoły w starych lip koronach… Hej! W sąsiedzkim zespole idę z braćmi w pole… I kędy okiem sięgnąć: olbrzymim półkolem Zaległe złote sterty i stogi i kopy!... By w pokoju nam kwitły zaorane łany, By glob nasz opasały pokojowe drogi!" Po powrocie do Brazylii napisał wiersz "Na obczyźnie": "Zdawało mi się, że sosny szumią w Polsce o świcie - a tu słyszę na szczycie gwar piniorów żałosny. Lasy gwaru są pełne, we mgle toną oparnej, A po szczytach gór czarnych wiatr przegania chmur wełnę… Nie wiem zgadnąć nie zdołam, Skąd przyleciał wiatr halny? Może z ziemi oddalonej mym językiem mnie woła?...". Zmarł w Kurytybie w 1966 roku.


Nazwa dokumentu: Wojciech Breowicz w Brazylii - 6.11.1937 r.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Wojciech Breowicz
Teczka (jednostki archiwalna): Fotografie
Numer ID: CATL 53 A / 8.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1937-11-06
Miejsce wytworzenia: Brazylia
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: GBP Szebnie
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Breowicz Wojciech, Osobnica, działacz ludowy, pisarz, poeta, literatura ludowa
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Fotografie"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.