Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Wspomnienia i relacje » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Niepla” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Gardzina Piotr - dokumenty i fotografie”

 

Piotr Gardzina bohater z Niepli w mundurze wojska J. Piłsudskiego, 1920 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Niepla, Słowa kluczowe: Piotr Gardzina, Armia Polska, Monte Cassino, Bolonia, Ankona, armia hinduska, II Wojna Światowa


Piotr Gardzina urodzony 18 listopada 1901 roku w Niepli jako siedemnastolatek brał udział w wojnie z bolszewikami w latach 1918- 1920. W 1939 roku zwerbowany udał się do jednostki wojskowej do Jaworowa w okolicach Lwowa. Walczył z Niemcami we Lwowie pod murami cmentarza na Łyczakowie. Ranny w bitwie otrzymuje pomoc w szpitalu w Zaleszczykach gdzie w nocy z 17 na 18 września 1939 roku pojawia się NKWD. Rannych żołnierzy wywożą ciężarówkami, następnie pociągiem towarowym do równego na Wołyniu. Następnie zostaje przeniesiony do Starego Jaryczewa gdzie Rosjanie utworzyli obóz „wojennoplennych”. 22 czerwca 1941 roku, po napaści Niemiec hitlerowskich na ZSRR trafia do Starobielska, następnie z uwięzionymi żołnierzami do portu Krasnowodsk nad Morzem Kaspijskim. Tam zostaje zaokrętowany i wywieziony do perskiego portu Pahlawi , później do Teheranu i do Birdżigdzia. Tu zostaje wcielony do służby przeciwpancernej Trzeciej Dywizji Karpackiej. Piotr Gardzina - 1901/32 kpr. 3. p. a. ppanc. i towarzysze broni 2 października 1942 roku zostali dołączeni do IX armii hinduskiej. W 1944 roku dywizja zostaje przerzucona na front nad rzekę Sangro we Włoszech od 6 maja 1944 roku walczył ze swoim oddziałem pod Monte Cassino. 12 maja został ciężko ranny w brzuch i przewieziony z pola bitwy spod Monte Cassino do szpitala wojskowego. Po zagojeniu się ran wrócił do swojego oddziału i walczył jeszcze pod Loreto, Ankoną i Semigalią. Koniec II wojny światowej zastał naszego bohatera w Bolonii gdzie linia frontu stanęła u podnóża Alp. Do kraju wrócił 15 lipca 1946 roku. Wielokrotnie odznaczony za odwagę i bohaterstwo m.in. Krzyżem za Monte Cassino- 1945 r., oraz Gwiazdą Italii za wojnę 1939- 1945 z rozkazu dowódcy Trzeciego Karpackiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej- 27 grudnia 1945 r. Po wojnie działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepli.


Nazwa dokumentu: Piotr Gardzina bohater z Niepli w mundurze wojska J. Piłsudskiego, 1920 r.
Dział: Wspomnienia i relacje
Kolekcja (zbiór/zespół): Niepla
Teczka (jednostki archiwalna): Gardzina Piotr - dokumenty i fotografie
Numer ID: CATL 53 E / 7.1.2
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Typ dokumentu: fotografia
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Piotr Gardzina, Armia Polska, Monte Cassino, Bolonia, Ankona, armia hinduska, II Wojna Światowa
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Gardzina Piotr - dokumenty i fotografie"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.