Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Stanisław Żurad - artysta, modelarz” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Fotografie”

 

Stanisław Żurad w trakcie swojej wystawy modeli

Kolekcja (zbiór/zespół): Stanisław Żurad - artysta, modelarz, Słowa kluczowe: malarstwo, modelarstwo lotnicze, artysta, Stanisław Żurad


Hobby artysty to modele latając, przez 28 lat był w kadrze narodowej „Małego Lotnictwa”, reprezentował Polskę sześciokrotnie na mistrzostwach świata. Jest srebrnym medalistą w Granfield (Anglia 1958) w modelach o napędzie gumowym oraz finalistą (IV miejsce) w Mistrzostwach Świata w Brien de Chateau (Francja 1959), Mistrzostwo Świata (RFN – Leutkirche 1961 r.), wicemistrzostwo w Plowdiw (Bułgaria 1976 r.) Stanisław Żurad ma również osiągnięcia konstrukcyjne, angielskie czasopismo „Aeromodeller” opublikowała plan jego modelu latającego sterowanego radiem, uznając go za jako pierwszy na świecie w owym czasie. Francuzki „Model Redui d’Avion” opublikował plan innego modelu konstrukcji S. Żurada o napędzie gumowym F1B w 1959 r. uważając go za najlepszy na świecie w owym czasie. Swoim malarstwem i modelarskim hobby zaprezentował się również w swojej rodzinnej wsi Szebnie, organizując wystawę akwarel i rysunku w 1984 r. oraz „Galerią jednego dnia” w 1992 r. Modelarstwo lotnicze znalazło również swoje odbicie w pracach malarskich, bowiem zorganizował kilka wystaw tematycznych związanych z tym sportem m.in. w Burgos (Hiszpania 1981), gdzie w tym czasie odbywały się Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających. Artysta prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w USA (Chicago, Detroit), Francji (St. Juin Jard sur Mer, Lourdes), Hiszpanii, Brazylii, Wielkiej Brytanii (Canterbury) i wielu miastach w Polsce i w Niemczech. (Macek Zofia, „Wieś Szebnie”, s. 131 - 132)


Nazwa dokumentu: Stanisław Żurad w trakcie swojej wystawy modeli
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Stanisław Żurad - artysta, modelarz
Teczka (jednostki archiwalna): Fotografie
Numer ID: CATL 53 A / 5.3.3
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Typ dokumentu: fotografia
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: malarstwo, modelarstwo lotnicze, artysta, Stanisław Żurad
Dostępność: Niedostępne / w opracowaniuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Fotografie"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.