Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Dokumenty dotyczące hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Szebniach”

 

Pokwitowanie zapłaty za pobyt w obozie pracy przymusowej w Szebniach w dniach od 26.05.1943 do 29.11.1943 r. w kwocie 449zł 31 gr.

Kolekcja (zbiór/zespół): Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach, Słowa kluczowe: Szebnie, obóz hitlerowski, II Wojna Światowa, 1943 rok,


Obóz w Szebniach - powstał w wiosną 1940 roku. Zajmował powierzchnię 10 hektarów. W 1941 roku po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej i wzięciu pierwszych jeńców do niewoli w Szebniach powstał obóz jeniecki. Wtedy ogrodzono obóz drutem kolczastym i postawiono sześć wież wartowniczych. Jeńcy umieszczeni zostali w barakach. W jednym baraku znajdowało się około 300 osób, a wszystkich baraków było 20, jeńców około 6 tys. Otrzymywali skromne ilości posiłku. Więźniowie byli tak wygłodzeni że jedli surowe ziemniaki, które zdobywali od miejscowej ludności, a nawet kolorową glinę podczas kopania studni obozowej. Dodatkowych cierpień dostarczało przenikliwe zimno. W obozie nie przestrzegano higieny co doprowadziło do wybuchu epidemii tyfusu plamistego. Wysoką umieralność powodowało również okrutne znęcanie się strażników obozowych nad więźniami. Miejscem pochówku zmarłych były pobliskie tzw. doły bierowskie, rolę grabarzy spełniali współwięźniowie. W obozie, zginęło około 4-5 tysięcy jeńców radzieckich. Jego likwidacja nastąpiła jesienią 1942 r.


Nazwa dokumentu: Pokwitowanie zapłaty za pobyt w obozie pracy przymusowej w Szebniach w dniach od 26.05.1943 do 29.11.1943 r. w kwocie 449zł 31 gr.
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach
Teczka (jednostki archiwalna): Dokumenty dotyczące hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Szebniach
Numer ID: CATL 53 C / 2.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1943-11-29
Miejsce wytworzenia: Szebnie
Typ dokumentu: źródło historyczne
Język: ger
Licencja: Wszystkie prawa zastrzeżone
Słowa kluczowe: Szebnie, obóz hitlerowski, II Wojna Światowa, 1943 rok,
Dostępność: Niedostępne / w opracowaniuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Dokumenty dotyczące hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Szebniach"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.