Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Aktualności

 
ZACHOWAĆ W PAMIĘCI - HISTORIA MOJEJ RODZINY
2016-06-13

Ratowanie i upowszechnianie lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży poczucia patriotyzmu oraz tożsamości miejsca, w którym mieszkają i z którego wywodzą się ich bliscy - to cele V edycji konkursu historycznego „Zachować w pamięci - historia mojej rodziny", którego uroczyste podsumowanie odbyło się 13 czerwca br. w Zespole Szkół w Warzycach.


Konkurs został skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Jasło, a uczestnicy mogli składać prace w dwóch kategoriach. Historia mojej rodziny - napisana w formie opowiadania, eseju, wspomnień, wzbogacona o pamiątkowe zdjęcia oraz album - historia mojej rodziny, gdzie należało umieścić stare zdjęcia, dokumenty oraz pamiątki rodzinne wraz z ich opisami. Piąta edycja konkursu poświęcona została przypadającej w 2016 roku, 1050 rocznicy Chrztu Państwa Polskiego. Spośród 16 starannie przygotowanych, wyjątkowo interesujących prac, jury wyłoniło 5 najlepszych. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

I miejsce - Aleksandra Zbylut i Patrycja Zbylut - ZS w Trzcinicy
II miejsce - Natalia Twarduś - ZS w Warzycach
III miejsce - Zuzanna Konik - SP nr 2 w Osobnicy
IV miejsce - Alicja Wąsik - ZS w Warzycach
V miejsce - Paweł Szczyrba - ZS w Szebniach

Przedsięwzięcie było wspólną inicjatywą Zespołu Szkół w Warzycach i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, a także Zespołu Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.


W uroczystym finale „Zachować w pamięci" z udziałem uczniów i zaproszonych gości udział wzięli także patroni konkursu: Stanisław Pankiewicz - wójt Gminy Jasło, a w imieniu Alicji Zając - senator RP obecna była Iwona Trawińska - Ćwiertniewicz - dyrektor Biura Senatorskiego w Jaśle.

Niezwykle nastrojowa część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej była wprowadzeniem do podsumowania konkursu historycznego. Inscenizacje przeplatane poezją śpiewaną ukazały historię dziejów państwa Polskiego od chrztu Mieszka I, bitwy pod Grunwaldem, rozbiorów, powstania konstytucji, I i II wojny światowej do odrodzenia się wolnej ojczyzny.

Zgromadzeni mogli zapoznać się także z wystawą prac konkursowych oraz działalnością Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej działającym przy GBP gdzie po cyfrowej obróbce i odpowiednim skanowaniu będą umieszczone prace konkursowe.
Wszystkie prace stanowią ogromną wartość historyczną zarówno dla samych uczestników i ich rodzin jak i dla pracowników biblioteki prowadzących cyfrowe archiwum.

Dyrektor GBP w Jaśle z/s w Szebniach i Zespół CATL składają serdeczne podziękowania Piotrowi Ochwatowi i Lidii Witkowskiej dyrekcji ZS w Warzycach, młodzieży oraz opiekunem prac uczestników: W. Stawarz, I. Ridinger - Bania, D. Gnat i E. Skuba.


Gratulujemy wszystkim laureatem, zapraszamy do współpracy przy kolejnej edycji konkursu.

 

 

 

 

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.